DocuMentor – at on.set.hdv

Art`elierele Toamnei – Sesiunea 1 — 23.10.2020
sesiune de lucru despre animatie cu profesionisti din domeniu
si cu artisti care vor sa faca pasul spre animatie.

Conceptul ART’ELIERELE TOAMNEI este de a crea un mediu de lucru concret, interdisciplinar intre un grup de artisti si
studenti din domeniul artelor plastice care sunt interesati de animatia pentru film si un grup de video-jurnalisti si
documentaristi care descopera subiecte interesante in rurarul judetului Timis si care pot fi transpuse intr-o productie
de factura film documentar realizat in tehnica de animatie. Actiunea este organizata de DocuMentor in parteneriat
cu Facultatea de Arte si Design, UVT.

Primul eveniment are loc vineri, 23 octombrie incepand cu ora 14:30 la Studioul On Set,
Str. Gheorghe Pop de Băsești 19, Timișoara
https://www.facebook.com/…/onsethdv-104409694497737/
Workshop-ul este dedicat animatiei si se desfasoara intr-un spatiu amenajat pentru productie video.
Participantii vor putea urmari in proiectie filmul de scurt-metraj animatie “The Blissful Accidental Death”
(trailer aici: ) urmat de studii de caz, introducere in tehnici
si aplicatii de animatie in diferite genuri de productie video. Prezentarea este sustinuta prin mijloace online
de Manuela Marcovici, Senior VFX Artist la Abis Studio (www.manuelamarcovici.com) si de Florin Iepan, regizor si
producator de film. Apoi va avea loc un Q&A urmat de o selectie a celor interesati sa participe in continuare,
sub indrumarea expertilor, la atelierul de animatie.
https://www.facebook.com/…/a.76045099…/3573429502726161/
Datorita conditiilor sanitare impuse de pandemie si a restrictiilor
in vigoare, numarul participantilor la workshop este limitat la 15.
Pentru prevenirea răspândirii virusului COVID 19 vă rugăm să respectați măsurile de siguranță impuse la fața locului.

Studenti DESIGN:

Petre Silasi gheorghe.silasi00@e-uvt.ro
Andreea Ferentiu andreea.ferentiu00@e-uvt.ro
Mihai Adelin mihai.caldararu99@e-uvt.ro
Adrian Popesc adrian.popesc99@e-uvt.ro
Noemi Focsa noemi.focsa99@e-uvt.ro
Moga Maria maria.moga00@e-uvt.ro
Pavel Teodora teodora.pavel99@e-uvt.ro
Cristi Cristian cristian.spirlea98@e-uvt.ro
Alex Andrei alexandru.bogdan99@e-uvt.ro
Maria Giulescu maria.giulescu96@e-uvt.ro

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *